Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Studuj u nás

Studuj u nás

  • Dětský domov Melč se prezentoval veřejnosti
  • Děti z Dětských domovů se utkaly na regionálních hrách
  • Oslava 30. výročí ZUŠ Město Albrechtice

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, nastal ten pravý čas na školní magazín televize Polar Studuj u nás. Začneme dnem otevřených dveří v dětském domově Melč, navštívíme regionální hry dětských domovů a nakonec se podíváme na reportáž o koncertě Základní umělecké školy v Městě Albrechtice.

Dětský domov Melč se prezentoval veřejnosti

    Tomáš Tikal, TV Polar: Dětský domov v Melči je dětským domovem rodinného typu, ve kterém žije 40 dětí ve věku od tří do dvaceti šesti let. V pěti rodinných skupinách je maximálně osm dětí.

    Jiřina Bejdáková, ředitelka DD Melč: Dětem tady se snažíme nahradit rodinu, snažíme se, aby byli úspěšní ve škole a chystáme je na další samostatný život. To je vlastně hlavní poslání našeho zařízení.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se vám to daří?

    Jiřina Bejdáková, ředitelka DD Melč: Daří se nám to tak možná z padesáti procent. Některé děti se rozhodnou že školu nedokončí a odcházejí v osmnácti letech do života ke svým rodinám. Tam je ta úspěšnost zařazení do normální společnosti velmi malá, ale jsou i děti, které se postaví na vlastní nohy, těm potom pomáháme v dalším životě a jsou úspěšní. Máme na ně kontakty, mnohé na Facebooku. Jsme s nimi ve spojení, máme z nich radost.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Proč jste zorganizovali den otevřených dveří a komu je určen?

    Jiřina Bejdáková, ředitelka DD Melč: Den otevřených dveří děláme pro to, aby veřejnost vlastně byla obeznámena jak takový dětský domov funguje, o jaké děti se staráme, jak tady děti žijí, jak o ně pečujeme a abych tak trošku rozptýlila předsudky, které stále ještě ve společnosti o našich zařízeních kolují.

    Tomáš Tikal, TV Polar: O den otevřených dveří v dětském domově Melč byl obrovský zájem. Už od rána proudily do domova davy lidí.

    Tamara Kratochvílová, vychovatelka DD Melč: Připravovali jsme to celý měsíc. Připravovali jsme to tak, jak bychom chtěli, aby ti návštěvníci nás v podstatě viděli a vnímali. Takže je to procházka takovým tím životem dětí v dětském domově po rodinných skupinách. Všechny děti se snažily připravit na lidi, kteří sem přijdou, na svoje známé, na svoje spolužáky, na svoje paní učitelky, vyráběli pro ně výrobky, malovaly výkresy. Všichni jsme si uklízeli krásně, aby se to tady lidem líbilo.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Co se mohou dozvědět? Na co se nejčastěji ptají?

    Tamara Kratochvílová, vychovatelka DD Melč: Ptají se kolik mají děti let na té dané skupině. Ptají se kolik tam těch dětí je umístěno. Možná se ptají také na to, jak ty děti reagují, když se setkají třeba s jinými dětmi venku. Jestli jsou děti schopné s kamarádstvím, spoluprací a takových těch základních věcí. Právě proto, že naše děti jsou v mnoha různých školách, v mnoha různých mateřských školkách, jsou velmi dobře socializované, když bychom použili odborný termín. Dokážou velmi dobře spolupracovat, kooperovat, dokážou komunikovat velmi dobře, protože to je jeden z našich cílů. S dětmi hodně mluvíme, s dětmi si hodně hrajeme ať jsou to děti menší nebo děti větší.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Všechny děti byly připravené návštěvníky přivítat a třeba jim i popovídat svůj životní příběh.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Co je nejvíce zajímá? Na co se ptají?

    anketa: děti DD Melč: Hlavně kolik dětí tu je, jak jsou staří, jaká jsou tu pravidla a jak se tu žije.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Jak ty jsi spokojen?

    anketa: děti DD Melč: Já jsem hodně spokojen, že tady můžu být a vidět to. Já jsem tady poprvé na tom dni otevřených dveří. Líbí se mi to tady, je tu hodně lidí.

    anketa: děti DD Melč: Já jsem asi ráda, protože nemám asi úplně kde bydlet, takže tady domov mi poskytuje hodně věcí. Teďka jsem dostala i nabídku, že bych mohla jít na startovací byt a jsem hodně ráda, protože přece jenom mám dost sice klidu na učení, ale potřebuju ho trošku víc, protože už přece jenom v druhém ročníku gymnázia to je už těžší.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Dětský domov v Melči představil také svou novou relaxační místnost.

    Andrea Vedrová, sociální pracovnice DD Melč: Máme novou místnost, kterou jsme pomocí sponzorů dali dohromady pro děti, které mají trošičku problémy, třeba ADHD, ale můžou tady relaxovat i děti, které nemají problémy, můžou si tady odpočinout odpočinout.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Dětský domov se tedy dokonale otevřel veřejnosti a určitě to nebylo naposledy.

    Děti z Dětských domovů se utkaly na regionálních hrách

    Tomáš Tikal, TV Polar: Dětské domovy v našem kraji kladou velký důraz na sportování dětí. Ty nejlepší z nich se pak utkaly na regionálních hrách dětských domovů v atletice, fotbale, volejbale a stolním tenise.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Po covidové pauze si všichni užívají, že se mohou opět setkávat a účastnit se nejrůznějších akcí. Dětský domov v Vizina tak mohl opět uspořádat regionální kolo sportovních her pro děti z dětských domovů celého Moravskoslezského kraje.

    Jan Efenberg, ředitel DD Vizina Ostrava: Většina našich dětí od nás dětského domova na Vizině třeba stolní tenis trénují, ale dříve byly zase děti z Čeladné, které trénovali atletiku závodně, takže je to takové promíchané, různé. Některé děti přijdou a setkají se třeba s tím sportem poprvé, podruhé teprve a mezitím jsou tady jiní, kteří samozřejmě potom postoupí do finále. To jsou ti, kteří něco dělají závodně.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Sportovní hry dětských domovů už mají dlouhou tradici. Každý rok se nejprve konají regionální kola, ze kterých vzejdou postupující do celostátní soutěže. V našem Moravskoslezském kraji se ho zúčastnilo všech 14 dětských domovů. V krásném areálu sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových měly děti to správné zázemí pro své výkony.

    Jan Efenberg, ředitel DD Vizina Ostrava: U některých dětských domovů ty sportovní areály jsou, u některých dětských domovů nejsou. Zvláště teda atletika se trénuje těžko, protože když už u dětského domova nějaký sportovní areál je, tak většinou je to třeba areál, který se dá využívat na fotbal, dejme tomu na hod koulí nebo skok do dálky, ale ty atletické dráhy, to nikdo moc nemá, takže tam je to problém. Fotbal většina dětí hraje a stolní tenis taky, tam není problém. Dostáváme se pomalu do období nebo už jsme v tom období, kdy děti se více věnují sociálním sítím a moc se jim sportovat nechce, takže pomaličku doufejme, že zase se to obrátilo po těch dvou letech, kdy děti byly většinou zavřené a nikam nemohli, tak se fakt věnovaly spíš těm hrám na počítači. Teď se snad konečně to zase obrátí a budou chtít jít ven a zahrát si venku.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Sportovci přicestovali z domovů po celém kraji, takže některé výpravy to měly dále a velikost týmu limitoval počet sedadel v autě nebo v autobusu.

    Veronika Kübelová, vychovatelka DD Srdce Karviná: Já jsem moc ráda teda, že konečně nějaké takové akce jsou, protože děcka pak byly dva roky díky covidu zavření. Jsme teda z Karviné, máme fakt opravdu všechny děti, které milují sport. Vedeme je, co se týká v rámci nějakých zájmových aktivit, máme super hřiště, s dečkami hrají neustále fotbal, běh, ale je to i o tom, že opravdu děti chtějí. Takže pro nás je tou velkou motivací, že je zájem. Takže když děcka se dozvěděly o tom, že je možnost jet tady, takže jsme měli hnedka plno. Máme tady ti, které jak běhají, velcí kluci hrají stolní tenis, vrhají koulí, takže myslím si, že počasí nám přeje. Takže jsme fakt rádi, že tady můžeme být. Máme svoje hřiště v domově, máme obrovský park v Karviné. Park Boženy Němcové, takže tam je možnost běhat, máme tam areál Lodiček, kdy děcka chodí na workout hřiště, posilují, což je potom dobré ještě pro ten vrh koulí a další sportovní aktivity, které jsou důležité pro ten sport.

    Heinz Hejduk, vychovatel DD Frýdek-Místek: My jsme z Frýdku-Místku, teďka máme problém, protože u vlastního domova nemáme hřiště. Doufáme v pomoc jiných orgánů, že nám pomůžou a že to hřiště tam vybudujeme. Kluci chodí normálně na fotbal za místní kluby. Takže doufáme, že s tím hřištěm se posuneme někam dál, někdo nám pomůže a finančně nám to zajistí. Máme hodně dětí, které jsou dobré v něčem jiném, takže my se reprezentujeme ve všem možném.

    Jiří Návrat, vychovatel DD Velké Heraltice: My jsme přijeli z Velkých Heraltic, máme tam zhruba padesát děti, ale s sebou jsme jich přivezli osm, jelikož jsme nesesbírali fotbalový tým, tak hlavně to je atletika a stolní tenis. Je to super určitě, tady máme i pár dětí z Ostravy, které tady znají i děti, které jsou z jiných dětských domovech. Takže to je příležitost pro setkání a zažít něco nového.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Na výkonech dětí bylo vidět, že některé domovy se specializují na určité sporty. Vše samozřejmě záleží i na tom, jaké mají zázemí ve svém městě.

    anketa: závodníci: Jsem rád, že jsem tady, protože mě to hrozně baví, protože dělám sport.

    anketa: závodníci: Baví mě, protože si tady můžu zacvičit. Pohrát si s kamarády.

    anketa: závodníci: Běhám a hraju fotbal.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Ti nejlepší nyní postoupí do celostátního kola, které se bude konat v září v Praze. Vítězové pak mohou ještě postoupit na mezinárodní hry, které by mělo pořádat Slovensko.

    Oslava 30. výročí ZUŠ Město Albrechtice

    Tomáš Tikal, TV Polar: Slavnostní koncert u příležitosti třicátého výročí Základní umělecké školy v Městě Albrechticích rozezněl místní kostel Navštívení Panny Marie v centru města. Zdejší umělecká škola si za tři desetiletí získala velké renomé i oblibu u žáků. Dnes jich má více než sto sedmdesát.

    Karel Soukup, TV Polar: Oslavy výročí se zúčastnili rodiče, absolventi školy i pedagogové. Mezi nimi i Jana Sedláčková, která na škole vyučuje od jejího založení.

    Jana Sedláčková, hudební pedagog: Tady v Albrechticích působím ve škole už pětatřicet let. Vyučuji sólový zpěv, sborový zpěv a hru na violoncello, pokud se někdo objeví. Já se snažím jim tu hudbu nezprotivit.

    Martin Kachlík, ředitel ZUŠ: V současné době naše základní umělecká škola vyučuje tři umělecké obory. Je jím obor hudební, výtvarný a také literárně dramatický. Máme jednotlivá studijní zaměření, jimi je například sólový zpěv, hra na klavír, na keyboard, hra na kytaru, elektrickou kytaru, trubku, zobcovou flétnu a řadu dalších.

    Karel Soukup, TV Polar: ZUŠ ve městě Albrechticích je velmi oblíbenou, i přesto, že další existuje pár kilometrů vzdáleném Krnově.

    Jana Murová (ANO), starostka Města Albrechtice: Bylo to úžasné. Myslím, že celkově spolupráce mezi městem a ZUŠ Městě Albrechticích je velmi příjemná. V podstatě Základní umělecká škola Městě Albrechticích se podílí na pořádání spousty kulturních akcí pro veřejnost a nejen pro Město Albrechtice.

    Martin Kachlík, ředitel ZUŠ: Žáky základní mateřské školy máme z celého širokého okolí v rámci celého regionu Albrechticka, případně mikroregionu Osoblažska, kde působí také další místa poskytovaného vzdělávání a i tam děti vylučujeme základům umění a hudby. Touto cestou bych chtěl samozřejmě poděkovat našemu zřizovateli, kterým je Moravskoslezský kraj. Takže děkujeme za veškerou podporu.

    Karel Soukup, TV Polar: Pro ředitele školy, znamená letošní oslava další kulatá výročí. A jsou to nejen jeho vlastní čtyřicátiny.

    Martin Kachlík, ředitel ZUŠ: Dnešním dnem neslaví třicáté výročí pouze škola, ale i já, poněvadž v tuto chvíli jsem na pozici ředitele školy desátým rokem. Velice si vážím zejména svých kolegů, se kterými máme velmi přátelský vztah a profilujeme se jako přátelská rodinná škola. V neposlední řadě velice si vážím také dětí a jejich rodičů, že je vedou k základnímu uměleckému vzdělávání, neboť to vnímám jako nesmírně důležité v rámci uchovávání tradic.

    Karel Soukup, TV Polar: Snad nejlepší známkou pro základní uměleckou školu je skutečnost, že mnoho absolventů inspirovala k dalšímu studiu umění.

    Barbora Dudková, vystupující absolventka: Myslím, že deset let už to bude, co jsem pryč ze školy. Teď studuju první rok magisterské studium na Fakultě umění v Ostravě. Dneska budu zpívat, budu zpívat árii Zuzanky a budu zpívat Ave Maria od Luboše Sluky.

    Martina Valculová, vystupující absolventka: Ze školy jsem venku asi osm let a studovala jsem zpěv u paní Sedláčkové. Ano, věnuji se tomu nadále. Momentálně studuji druhý ročník na Fakultě umění Ostravské univerzity. Dnes zazpívám barokní árii od Benedikta Marcela a potom zazpívám dvě písně z cyklu Špalíček od Bohuslava Martinů.

    Nikola Novotná, vystupující absolventka: Studovala jsem na Ostravské univerzitě na Fakultě umění. Dlouho ze školy jsem sedm let, takže absolvovala jsem v roce 2015 a momentálně se věnuju opeře Národního divadla moravskoslezského. Tam vlastně zpívám ve sboru. Dnes vám zazpívám árii Mařenky, Ten lásky sen z opery Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany a potom vám zazpívám árii Julie z opery Romeo a Julie Charlese Gounoda.

    Karel Soukup, TV Polar: Albrechtická základní umělecká škola má i mezinárodní přesah. Právě nyní se připravuje na společný koncert s německými přáteli jako poděkování za nedávný podobný koncert v Německu.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Máme dostudováno. Děkujeme za přízeň a budeme se na vás těšit u další středeční premiéry, na viděnou.

    Redakčně upraveno / zkráceno.

    Mohlo by Vás také zajímat

    Pořad: Studuj u nás
    01. června 2022, 17:27

    Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, nastal ten pravý čas na školní magazín televize Polar Studuj u nás. Začneme dnem otevřených dveří v dětském domově Melč, navštívíme regionální hry dětských domovů a nakonec se podíváme na reportáž o koncertě Základní umělecké školy v Městě Albrechtice.

    Dětský domov Melč se prezentoval veřejnosti

      Tomáš Tikal, TV Polar: Dětský domov v Melči je dětským domovem rodinného typu, ve kterém žije 40 dětí ve věku od tří do dvaceti šesti let. V pěti rodinných skupinách je maximálně osm dětí.

      Jiřina Bejdáková, ředitelka DD Melč: Dětem tady se snažíme nahradit rodinu, snažíme se, aby byli úspěšní ve škole a chystáme je na další samostatný život. To je vlastně hlavní poslání našeho zařízení.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se vám to daří?

      Jiřina Bejdáková, ředitelka DD Melč: Daří se nám to tak možná z padesáti procent. Některé děti se rozhodnou že školu nedokončí a odcházejí v osmnácti letech do života ke svým rodinám. Tam je ta úspěšnost zařazení do normální společnosti velmi malá, ale jsou i děti, které se postaví na vlastní nohy, těm potom pomáháme v dalším životě a jsou úspěšní. Máme na ně kontakty, mnohé na Facebooku. Jsme s nimi ve spojení, máme z nich radost.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Proč jste zorganizovali den otevřených dveří a komu je určen?

      Jiřina Bejdáková, ředitelka DD Melč: Den otevřených dveří děláme pro to, aby veřejnost vlastně byla obeznámena jak takový dětský domov funguje, o jaké děti se staráme, jak tady děti žijí, jak o ně pečujeme a abych tak trošku rozptýlila předsudky, které stále ještě ve společnosti o našich zařízeních kolují.

      Tomáš Tikal, TV Polar: O den otevřených dveří v dětském domově Melč byl obrovský zájem. Už od rána proudily do domova davy lidí.

      Tamara Kratochvílová, vychovatelka DD Melč: Připravovali jsme to celý měsíc. Připravovali jsme to tak, jak bychom chtěli, aby ti návštěvníci nás v podstatě viděli a vnímali. Takže je to procházka takovým tím životem dětí v dětském domově po rodinných skupinách. Všechny děti se snažily připravit na lidi, kteří sem přijdou, na svoje známé, na svoje spolužáky, na svoje paní učitelky, vyráběli pro ně výrobky, malovaly výkresy. Všichni jsme si uklízeli krásně, aby se to tady lidem líbilo.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Co se mohou dozvědět? Na co se nejčastěji ptají?

      Tamara Kratochvílová, vychovatelka DD Melč: Ptají se kolik mají děti let na té dané skupině. Ptají se kolik tam těch dětí je umístěno. Možná se ptají také na to, jak ty děti reagují, když se setkají třeba s jinými dětmi venku. Jestli jsou děti schopné s kamarádstvím, spoluprací a takových těch základních věcí. Právě proto, že naše děti jsou v mnoha různých školách, v mnoha různých mateřských školkách, jsou velmi dobře socializované, když bychom použili odborný termín. Dokážou velmi dobře spolupracovat, kooperovat, dokážou komunikovat velmi dobře, protože to je jeden z našich cílů. S dětmi hodně mluvíme, s dětmi si hodně hrajeme ať jsou to děti menší nebo děti větší.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Všechny děti byly připravené návštěvníky přivítat a třeba jim i popovídat svůj životní příběh.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Co je nejvíce zajímá? Na co se ptají?

      anketa: děti DD Melč: Hlavně kolik dětí tu je, jak jsou staří, jaká jsou tu pravidla a jak se tu žije.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Jak ty jsi spokojen?

      anketa: děti DD Melč: Já jsem hodně spokojen, že tady můžu být a vidět to. Já jsem tady poprvé na tom dni otevřených dveří. Líbí se mi to tady, je tu hodně lidí.

      anketa: děti DD Melč: Já jsem asi ráda, protože nemám asi úplně kde bydlet, takže tady domov mi poskytuje hodně věcí. Teďka jsem dostala i nabídku, že bych mohla jít na startovací byt a jsem hodně ráda, protože přece jenom mám dost sice klidu na učení, ale potřebuju ho trošku víc, protože už přece jenom v druhém ročníku gymnázia to je už těžší.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Dětský domov v Melči představil také svou novou relaxační místnost.

      Andrea Vedrová, sociální pracovnice DD Melč: Máme novou místnost, kterou jsme pomocí sponzorů dali dohromady pro děti, které mají trošičku problémy, třeba ADHD, ale můžou tady relaxovat i děti, které nemají problémy, můžou si tady odpočinout odpočinout.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Dětský domov se tedy dokonale otevřel veřejnosti a určitě to nebylo naposledy.

      Děti z Dětských domovů se utkaly na regionálních hrách

      Tomáš Tikal, TV Polar: Dětské domovy v našem kraji kladou velký důraz na sportování dětí. Ty nejlepší z nich se pak utkaly na regionálních hrách dětských domovů v atletice, fotbale, volejbale a stolním tenise.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Po covidové pauze si všichni užívají, že se mohou opět setkávat a účastnit se nejrůznějších akcí. Dětský domov v Vizina tak mohl opět uspořádat regionální kolo sportovních her pro děti z dětských domovů celého Moravskoslezského kraje.

      Jan Efenberg, ředitel DD Vizina Ostrava: Většina našich dětí od nás dětského domova na Vizině třeba stolní tenis trénují, ale dříve byly zase děti z Čeladné, které trénovali atletiku závodně, takže je to takové promíchané, různé. Některé děti přijdou a setkají se třeba s tím sportem poprvé, podruhé teprve a mezitím jsou tady jiní, kteří samozřejmě potom postoupí do finále. To jsou ti, kteří něco dělají závodně.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Sportovní hry dětských domovů už mají dlouhou tradici. Každý rok se nejprve konají regionální kola, ze kterých vzejdou postupující do celostátní soutěže. V našem Moravskoslezském kraji se ho zúčastnilo všech 14 dětských domovů. V krásném areálu sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových měly děti to správné zázemí pro své výkony.

      Jan Efenberg, ředitel DD Vizina Ostrava: U některých dětských domovů ty sportovní areály jsou, u některých dětských domovů nejsou. Zvláště teda atletika se trénuje těžko, protože když už u dětského domova nějaký sportovní areál je, tak většinou je to třeba areál, který se dá využívat na fotbal, dejme tomu na hod koulí nebo skok do dálky, ale ty atletické dráhy, to nikdo moc nemá, takže tam je to problém. Fotbal většina dětí hraje a stolní tenis taky, tam není problém. Dostáváme se pomalu do období nebo už jsme v tom období, kdy děti se více věnují sociálním sítím a moc se jim sportovat nechce, takže pomaličku doufejme, že zase se to obrátilo po těch dvou letech, kdy děti byly většinou zavřené a nikam nemohli, tak se fakt věnovaly spíš těm hrám na počítači. Teď se snad konečně to zase obrátí a budou chtít jít ven a zahrát si venku.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Sportovci přicestovali z domovů po celém kraji, takže některé výpravy to měly dále a velikost týmu limitoval počet sedadel v autě nebo v autobusu.

      Veronika Kübelová, vychovatelka DD Srdce Karviná: Já jsem moc ráda teda, že konečně nějaké takové akce jsou, protože děcka pak byly dva roky díky covidu zavření. Jsme teda z Karviné, máme fakt opravdu všechny děti, které milují sport. Vedeme je, co se týká v rámci nějakých zájmových aktivit, máme super hřiště, s dečkami hrají neustále fotbal, běh, ale je to i o tom, že opravdu děti chtějí. Takže pro nás je tou velkou motivací, že je zájem. Takže když děcka se dozvěděly o tom, že je možnost jet tady, takže jsme měli hnedka plno. Máme tady ti, které jak běhají, velcí kluci hrají stolní tenis, vrhají koulí, takže myslím si, že počasí nám přeje. Takže jsme fakt rádi, že tady můžeme být. Máme svoje hřiště v domově, máme obrovský park v Karviné. Park Boženy Němcové, takže tam je možnost běhat, máme tam areál Lodiček, kdy děcka chodí na workout hřiště, posilují, což je potom dobré ještě pro ten vrh koulí a další sportovní aktivity, které jsou důležité pro ten sport.

      Heinz Hejduk, vychovatel DD Frýdek-Místek: My jsme z Frýdku-Místku, teďka máme problém, protože u vlastního domova nemáme hřiště. Doufáme v pomoc jiných orgánů, že nám pomůžou a že to hřiště tam vybudujeme. Kluci chodí normálně na fotbal za místní kluby. Takže doufáme, že s tím hřištěm se posuneme někam dál, někdo nám pomůže a finančně nám to zajistí. Máme hodně dětí, které jsou dobré v něčem jiném, takže my se reprezentujeme ve všem možném.

      Jiří Návrat, vychovatel DD Velké Heraltice: My jsme přijeli z Velkých Heraltic, máme tam zhruba padesát děti, ale s sebou jsme jich přivezli osm, jelikož jsme nesesbírali fotbalový tým, tak hlavně to je atletika a stolní tenis. Je to super určitě, tady máme i pár dětí z Ostravy, které tady znají i děti, které jsou z jiných dětských domovech. Takže to je příležitost pro setkání a zažít něco nového.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Na výkonech dětí bylo vidět, že některé domovy se specializují na určité sporty. Vše samozřejmě záleží i na tom, jaké mají zázemí ve svém městě.

      anketa: závodníci: Jsem rád, že jsem tady, protože mě to hrozně baví, protože dělám sport.

      anketa: závodníci: Baví mě, protože si tady můžu zacvičit. Pohrát si s kamarády.

      anketa: závodníci: Běhám a hraju fotbal.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Ti nejlepší nyní postoupí do celostátního kola, které se bude konat v září v Praze. Vítězové pak mohou ještě postoupit na mezinárodní hry, které by mělo pořádat Slovensko.

      Oslava 30. výročí ZUŠ Město Albrechtice

      Tomáš Tikal, TV Polar: Slavnostní koncert u příležitosti třicátého výročí Základní umělecké školy v Městě Albrechticích rozezněl místní kostel Navštívení Panny Marie v centru města. Zdejší umělecká škola si za tři desetiletí získala velké renomé i oblibu u žáků. Dnes jich má více než sto sedmdesát.

      Karel Soukup, TV Polar: Oslavy výročí se zúčastnili rodiče, absolventi školy i pedagogové. Mezi nimi i Jana Sedláčková, která na škole vyučuje od jejího založení.

      Jana Sedláčková, hudební pedagog: Tady v Albrechticích působím ve škole už pětatřicet let. Vyučuji sólový zpěv, sborový zpěv a hru na violoncello, pokud se někdo objeví. Já se snažím jim tu hudbu nezprotivit.

      Martin Kachlík, ředitel ZUŠ: V současné době naše základní umělecká škola vyučuje tři umělecké obory. Je jím obor hudební, výtvarný a také literárně dramatický. Máme jednotlivá studijní zaměření, jimi je například sólový zpěv, hra na klavír, na keyboard, hra na kytaru, elektrickou kytaru, trubku, zobcovou flétnu a řadu dalších.

      Karel Soukup, TV Polar: ZUŠ ve městě Albrechticích je velmi oblíbenou, i přesto, že další existuje pár kilometrů vzdáleném Krnově.

      Jana Murová (ANO), starostka Města Albrechtice: Bylo to úžasné. Myslím, že celkově spolupráce mezi městem a ZUŠ Městě Albrechticích je velmi příjemná. V podstatě Základní umělecká škola Městě Albrechticích se podílí na pořádání spousty kulturních akcí pro veřejnost a nejen pro Město Albrechtice.

      Martin Kachlík, ředitel ZUŠ: Žáky základní mateřské školy máme z celého širokého okolí v rámci celého regionu Albrechticka, případně mikroregionu Osoblažska, kde působí také další místa poskytovaného vzdělávání a i tam děti vylučujeme základům umění a hudby. Touto cestou bych chtěl samozřejmě poděkovat našemu zřizovateli, kterým je Moravskoslezský kraj. Takže děkujeme za veškerou podporu.

      Karel Soukup, TV Polar: Pro ředitele školy, znamená letošní oslava další kulatá výročí. A jsou to nejen jeho vlastní čtyřicátiny.

      Martin Kachlík, ředitel ZUŠ: Dnešním dnem neslaví třicáté výročí pouze škola, ale i já, poněvadž v tuto chvíli jsem na pozici ředitele školy desátým rokem. Velice si vážím zejména svých kolegů, se kterými máme velmi přátelský vztah a profilujeme se jako přátelská rodinná škola. V neposlední řadě velice si vážím také dětí a jejich rodičů, že je vedou k základnímu uměleckému vzdělávání, neboť to vnímám jako nesmírně důležité v rámci uchovávání tradic.

      Karel Soukup, TV Polar: Snad nejlepší známkou pro základní uměleckou školu je skutečnost, že mnoho absolventů inspirovala k dalšímu studiu umění.

      Barbora Dudková, vystupující absolventka: Myslím, že deset let už to bude, co jsem pryč ze školy. Teď studuju první rok magisterské studium na Fakultě umění v Ostravě. Dneska budu zpívat, budu zpívat árii Zuzanky a budu zpívat Ave Maria od Luboše Sluky.

      Martina Valculová, vystupující absolventka: Ze školy jsem venku asi osm let a studovala jsem zpěv u paní Sedláčkové. Ano, věnuji se tomu nadále. Momentálně studuji druhý ročník na Fakultě umění Ostravské univerzity. Dnes zazpívám barokní árii od Benedikta Marcela a potom zazpívám dvě písně z cyklu Špalíček od Bohuslava Martinů.

      Nikola Novotná, vystupující absolventka: Studovala jsem na Ostravské univerzitě na Fakultě umění. Dlouho ze školy jsem sedm let, takže absolvovala jsem v roce 2015 a momentálně se věnuju opeře Národního divadla moravskoslezského. Tam vlastně zpívám ve sboru. Dnes vám zazpívám árii Mařenky, Ten lásky sen z opery Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany a potom vám zazpívám árii Julie z opery Romeo a Julie Charlese Gounoda.

      Karel Soukup, TV Polar: Albrechtická základní umělecká škola má i mezinárodní přesah. Právě nyní se připravuje na společný koncert s německými přáteli jako poděkování za nedávný podobný koncert v Německu.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Máme dostudováno. Děkujeme za přízeň a budeme se na vás těšit u další středeční premiéry, na viděnou.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-01-06-2022-17-27