Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nad hroby československých obětí Sedmidenní války o Těšínsko je opět socha s orlicí

Orlová |

Každoroční pieta za padlé v československo-polském sporu o Těšínsko v roce 1919 byla letos doplněna o slavnostní odhalení sochy s orlicí. Ta zdobila památník na hřbitově v Orlové už původně, ale byla zničena při polské anexi československého území v roce 1938.

Po více než sto letech od vojenského konfliktu, který určil hranice mezi tehdejším Československem a Polskem, se obě strany snaží na události pohlížet bez rozjitřených emocí. Nad památníkem obětem někdejšího územního sporu nově ční sousoší s orlicí.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Úsilím Československé obce legionářské, našeho Muzea Těšínska, ale i města Orlové a také především ministerstva obrany se podařilo uvést jej do původní krásné podoby. Myslím si, že všechno, co je třeba sdělit, je na tom podniku napsáno: Pamatuj, rozdělení Těšínska 1920. Jsem rád, že se podařilo pomník, který připomíná československé oběti sporu o Těšínsko z let 1918 až 20 let, uvést do původního krásného stavu. On byl slavnostně odhalen v roce 1928, v roce 1938 po polské anexi Těšínska byl poničen a pak byl dlouhá léta zapomínán, až se na něj téměř zapomnělo. Ono nakonec výsledkem toho sporu nebyl ten samotný válečný akt z ledna 1919, ta známá Sedmidenní válka, ani následné plebiscitní období. Plebiscit se nikdy nepodařilo uspořádat, lidové hlasování se neuskutečnilo. Rozhodla arbitrážně Pařížská mírová konference, která určila dodnes platné české hranice, tehdy československé hranice s Polskem 28. července 1920.”

Protože se původní socha nedochovala, museli novou autoři vytvořit jen podle dobových fotografií.

Martin Chmelař, sochař: “Dokumentace, která byla součástí výběrového řízení, tak už od začátku bylo jasné, že se budeme zaobírat zhruba pěti šesti historickými fotografiemi, ze kterých jsem vlastně vycházel. Takže prvopočátek byl nastudování si fotek, vyzjistit nebo si uvědomit dané proporce postav a vůbec samotnou tu velikost. A na základě toho jsem zhotovil sádrový model, který byl v třetinové velikosti a ten třetinový sádrový model se převedl na základě pantografu, což je stará reprodukční sochařská technika, tak díky tomuto pantografu jsme převedli sádrový model do této podoby, která je za námi.”

Po opravě památníku v Orlové teď česká strana řeší možnost zvelebení pamětního místa ve Stonavě, kde leží polské oběti konfliktu.

Nahlásit chybu


K tématu

Orlová odhalila zrekonstruovaný památník padlým za Těšínsko

26. ledna 2024 17:21 | Orlová | Jiří Cileček

U zrekonstruovaného památníku padlým za Těšínsko na hřbitově v Orlové-Městě se s úctou vzpomínalo na civilní i vojenské oběti československo-polského sporu o Těšínsko, který koncem ledna roku 1919 vyústil ve vojenské střetnutí nazývané Sedmidenní válkou. U příležitosti 105. výročí ukončení válečného sporu proběhlo slavnostní odhalení památníku.

Vandalové počmárali čerstvě zrestaurovanou plastiku Úsvit v centru Ostravy

20. listopadu 2023 13:27 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Sotva byla vrácena na své místo, hned se stala terčem útoku vandalů. Ti se zřejmě chtěli podepsat a počmárat čerstvě zrekonstruovanou plastiku s názvem Úsvit, která stojí před Domem umění v centru Ostravy. Řádění vandalů ale viděl strážník na kamerovém systému a hned poslal na místo kolegy.

Ve Frýdku-Místku se postupně opravují velké i drobné památky

23. října 2023 14:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Boží muka, kapličky, různé sochy svatých. Ve Frýdku-Místku se postupně opravují také drobné památky. Nebo místa s nimi související. Kromě těchto oprav, které kompletně financuje město, provádějí rekonstrukce svých kostelů také jednotlivé církve. Těm město na opravy přispívá.


Opavské Senior taxi už má 1300 zaregistrovaných klientů. Služba je mezi seniory velmi oblíbená

Už čtvrtým rokem v Opavě funguje zvýhodněná služba Senior taxi. A je čím dál oblíbenější. V současné době ji pravidelně využívá na 1300 lidí ve věku 70 let více, pro které je určena.

Hasiči kličkovali Novým Jičínem, testovali průjezd ulic

Hasiči s velkou technikou projížděli Novým Jičínem a testovali průjezdnost problémových ulic. Doprovázela je i hlídka městské policie a společně upozorňovali na špatně zaparkovaná vozidla.

Majitelé s dobrovolníky společně zachránili a rekonstruují zlatorudnou chalupu v Suché Rudné

Před více než sto lety si nechal továrník a podnikatel v textilnictví Alois Plischke v podhůří Jeseníků postavit dům, kterému se tehdy říkalo Plischkeho vila. Po poválečné konfiskaci objekt připadl Lesům České republiky jako bydlení pro lesníky. Byl bohužel téměř neudržován a chátral. Teprve noví majitelé se pustili do jeho záchrany.

Proměna zchátralých koníren v karvinském parku Boženy Němcové by mohla začít ještě letos

7. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Proměna zchátralých koníren v karvinském parku Boženy Němcové by mohla začít ještě letos. Projektová dokumentace je připravena, schváleno je i stavební povolení. Město má v plánu přestavět objekt na kulturně komuniktní centrum a inhalátorium.

Dívka spadla z koně, muž se poranil bruskou, dalšího našli v kolejišti

Dnes 9:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali ve středu u několika velmi vážných úrazů na několika místech Moravskoslezského kraje. Vyjížděly k nim pozemní posádky a startoval také vrtulník letecké záchranné služby.

Rekonstrukce budovy nádraží Ostrava-Vítkovice začne v květnu

Včera 10:38 | Ostrava-Vítkovice | Jiří Cileček

Správa železnic začne tento měsíc s rekonstrukcí nádražní budovy v Ostravě-Vítkovicích. Oprava památkově chráněného objektu vyjde na téměř 275 milionů korun. Ve spolupráci s obvodem Vítkovice navíc projde revitalizací také přednádražní prostor. Hotovo by mělo být do dvou let.

Dobráci z Myslíku pořádali soutěž v požárním útoku, poprvé do boje nasadili i ženský tým

Soutěž v klasickém požárním útoku uspořádali na své trati dobrovolní hasiči z Myslíku.

Historická rekonstrukce v Zábřehu připomněla osvobozování Ostravy

7. května 2024 13:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Jak se ke konci druhé světové války osvobozovala Ostrava mohli díky ukázky s využitím těžké techniky vidět návštěvníci sobotní Bojové cesty. Jednalo se součást třídenního programu, který připomínal postup 1. Československé tankové brigády.

Den vítězství uctili u Pomníku obětem válek

Den vítězství připomněli představitelé města, legionářů a dalších organizací u Památníku obětem válek na městském hřbitově. Položením květin a zapálením svíček uctili památku padlých i těch, kteří bojovali a přežili.

Oslavy výročí Velké Ostravy jsou v plném proudu, vyvrcholí 15. června

Oslavy sta let Velké Ostravy jsou v plném proudu a nabízejí bohatý program všeho druhu. Nachystány jsou přednášky, výstavy, hudební produkce, taneční workshopy a mnoho dalšího. Významné výročí si Ostrava připomíná ve velkém stylu.

Město Orlová modernizuje veřejná osvětlení

Město Orlová se rozhodlo k vývojovému kroku směrem k modernizaci svého veřejného osvětlení s cílem nejen zlepšit životní prostředí, ale také efektivně využívat energetické zdroje.

PZKO Karviná-Ráj přestaví své zázemí, dotace získalo vedení spolku i z Polska

PZKO Karviná-Ráj se brzy pustí do přestavby svého zázemí. Budova, ve které mají své zázemí a pořádají tady akce pro veřejnost, již nevyhovuje důstojným podmínkám. Na rekonstrukci sehnali členové PZKO i finance z Polska.

Bikeři z Karviné zorganizovali 2. ročník akce Farej do lesa na kolo se závodem na pumptracku

Už podruhé patřilo sportoviště za Obchodní akademií bikerům z Karviné i dalších měst Moravskoslezského kraje. Místní oddíl Black Forest Bikers uspořádal závody na pumptracku pro děti i dospělé a oproti loňskému ročníku rozšířil akci o další sportovní aktivity.

Areál Zámostí praskal při pálení čarodějnic ve švech

Poslední dubnový den patřil v Albrechticích tradiční akci, která se v obci setkala s velkým ohlasem, pálení čarodějnic. Uspořádal jej Spolek přátel Albrechtic. Areál Zámostí doslova praskal ve švech.

Silnice mezi doly ČSM je na čtyři měsíce uzavřena

Včera 16:03 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Centrem obce projíždí více vozidel než je běžné. Důvodem je uzavřena silnice mezi Doly ČSM Sever a ČSM Jih. Kvůli opravě komunikace poškozené důlními vlivy došlo také k úpravě jízdních řádů autobusové dopravy.

Pozvánka na květnové akce ve Stonavě

Včera 16:02 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Letošní květen je ve Stonavě ve znamení mnoha kulturních, společenských i sportovních akcí.

Nad hroby československých obětí Sedmidenní války o Těšínsko je opět socha s orlicí
Vydáno 28. ledna 2024 12:02, Orlová, Libor Běčák
Každoroční pieta za padlé v československo-polském sporu o Těšínsko v roce 1919 byla letos doplněna o slavnostní odhalení sochy s orlicí. Ta zdobila památník na hřbitově v Orlové už původně, ale byla zničena při polské anexi československého území v roce 1938.

Po více než sto letech od vojenského konfliktu, který určil hranice mezi tehdejším Československem a Polskem, se obě strany snaží na události pohlížet bez rozjitřených emocí. Nad památníkem obětem někdejšího územního sporu nově ční sousoší s orlicí.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Úsilím Československé obce legionářské, našeho Muzea Těšínska, ale i města Orlové a také především ministerstva obrany se podařilo uvést jej do původní krásné podoby. Myslím si, že všechno, co je třeba sdělit, je na tom podniku napsáno: Pamatuj, rozdělení Těšínska 1920. Jsem rád, že se podařilo pomník, který připomíná československé oběti sporu o Těšínsko z let 1918 až 20 let, uvést do původního krásného stavu. On byl slavnostně odhalen v roce 1928, v roce 1938 po polské anexi Těšínska byl poničen a pak byl dlouhá léta zapomínán, až se na něj téměř zapomnělo. Ono nakonec výsledkem toho sporu nebyl ten samotný válečný akt z ledna 1919, ta známá Sedmidenní válka, ani následné plebiscitní období. Plebiscit se nikdy nepodařilo uspořádat, lidové hlasování se neuskutečnilo. Rozhodla arbitrážně Pařížská mírová konference, která určila dodnes platné české hranice, tehdy československé hranice s Polskem 28. července 1920.”

Protože se původní socha nedochovala, museli novou autoři vytvořit jen podle dobových fotografií.

Martin Chmelař, sochař: “Dokumentace, která byla součástí výběrového řízení, tak už od začátku bylo jasné, že se budeme zaobírat zhruba pěti šesti historickými fotografiemi, ze kterých jsem vlastně vycházel. Takže prvopočátek byl nastudování si fotek, vyzjistit nebo si uvědomit dané proporce postav a vůbec samotnou tu velikost. A na základě toho jsem zhotovil sádrový model, který byl v třetinové velikosti a ten třetinový sádrový model se převedl na základě pantografu, což je stará reprodukční sochařská technika, tak díky tomuto pantografu jsme převedli sádrový model do této podoby, která je za námi.”

Po opravě památníku v Orlové teď česká strana řeší možnost zvelebení pamětního místa ve Stonavě, kde leží polské oběti konfliktu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/orlova/11000041249/nad-hroby-ceskoslovenskych-obeti-sedmidenni-valky-o-tesinsko-je-opet-socha-s-orlici